Porady

Jak dbać o biżuterię

Biżuteria jest artystyczną formą ozdoby ciała i stroju. Często wykonywana jest w misterny sposób z delikatnych metali i kamieni szlachetnych. Co za tym idzie wymaga szczególnego traktowania.
Pamiętać należy o tym by obchodzić się z biżuterią we właściwy sposób. Należy szczególnie uważać na nią przy pracach domowych. W takim wypadku najlepiej na ten czas zdjąć ją i położyć w bezpiecznym miejscu. Dzięki temu nie narazimy biżuterii na zgniecenia, zarysowania, ukruszenia czyli uszkodzenia mechaniczne.
Należy pamiętać także o tym, iż biżuteria często ozdabiana jest kamieniami szlachetnymi. Są one synonimem piękna, ale także delikatności. Bywają  narażone na wypadanie oraz zahaczenia. Kamienie jak i metale szlachetne są także wrażliwe na działanie niektórych detergentów. Należy unikać kontaktu biżuterii z perfumami czy dezodorantami co może prowadzić do niepożądanych reakcji chemicznych.
Pamiętać należy także o tym, że noszenie dużej ilości biżuterii obok siebie prowadzi do jej zarysowania.
Bezwzględnie należy ściągać biżuterię pustą (z tzw. dmuchanego złota) przed snem. W przeciwnym razie może ona ulec deformacji lub całkowitemu uszkodzeniu.
Biżuterię warto co jakiś czas odświeżyć. Najlepiej zrobić to w specjalnie do tego celu przeznaczonych środkach. Po tym zabiegu należy biżuterię osuszyć delikatną ściereczką i w razie potrzeby wypolerować.
Ważnym elementem, który wpłynie pozytywnie na wygląd naszej biżuterii jest sposób jej przechowywania. Do tego celu najlepiej wybrać specjalne kuferki lub pudełka wyściełane delikatną tkaniną.

Kiedy zamówić obrączki

Minimalny termin, jak jest potrzebny na wykonanie pary obrączek to 14 dni roboczych, co daje nam niecałe 3 tygodnie. Jest to okres minimalny i niestety nie wszystkie wzory możemy wykonać w tym terminie.
Optymalnym momentem na zamówienie obrączek jest okres około 3 miesięcy przed datą ślubu. Dzięki temu mamy pewność, że ze wszystkim zdążymy i nawet w przypadku opóźnienia, które może się pojawić z różnych przyczyn (nieprzewidziane awarie, dni wolne, urlopy itp…), mamy pewność, że bez zbędnego stresu obrączki odbierzecie na czas.

Próba złota

To, czy biżuteria złota, będzie służyć Wam kilka lat, czy całe życie, zależy w dużej mierze od próby złota, z którego jest wykonana.

Badanie i cechowanie wyrobów przeprowadzane jest przez organy administracji probierczej. Dotyczy ono w szczególności biżuterii, sztućców oraz wyrobów korpusowych. Ich producentami są najczęściej rzemieślnicy oraz artyści złotnicy, którzy zgłosili znak imienny do ewidencji we właściwym miejscowo okręgowym urzędzie probierczym. Cecha probiercza jest znakiem urzędowym, potwierdzającym wykonanie przez urząd probierczy badań określających zawartość metalu szlachetnego w wyrobie, informującym o wynikach tych badań. Państwo mocą ustanowionego prawa gwarantuje rzetelność przeprowadzanych badań określających próbę oraz prawidłowość oznaczenia przedmiotów z metali szlachetnych cechami probierczymi. Zgodnie z przepisami, każdy wyrób ze złota powyżej 1 grama musi posiadać polskie cechy probiercze. To samo tyczy się wyrobów ze srebra powyżej 5 gram.

Złoto wysokiej próby jest cenione przez koneserów złotej biżuterii i miłośników luksusu, ale nie jest najlepszym materiałem na biżuterię. Powód jest prosty – im wyższa próba, tym złoto bardziej miękkie i mniej trwałe. Do zakupu wyrobów złotniczych wysokiej próby nie zachęca też cena – biżuteria wykonana z 18-karatowego złota (próba 750) jest wyraźnie droższa od tej wykonanej ze złota próby 585 (14 ct). Nie polecamy również zakupu biżuterii wykonanej z 8-karatowego złota (próba 333). Wyroby te mogą ciemnieć, zmieniać kolor na bardziej miedziany oraz są bardziej narażone na uszkodzenia mechanicznie (pęknięcia i złamania). Mimo atrakcyjnej ceny jakość wyrobu jest wyraźnie niższa niż ze złota próby 585

Kolory złota

Białe złoto – jest to termin handlowy. W rzeczywistości białe złoto uzyskuje się przez dodanie do złota żółtego odpowiednich domieszek – srebra i palladu. Barwa białego złota zazwyczaj jest szara, z lekkim, żółtawym połyskiem. Rodowanie (pokrywanie złota rodem) sprawia, że białe złoto uzyskuje barwę zbliżoną do bieli. Takie złoto próby 585 nie matowieje i nie czernieje. Rod jednak po pewnym czasie ściera się. Ponowne rodowanie wymaga oddania obrączek w ręce fachowca.

Czerwone / różowe złoto – to złoto z domieszką miedzi i cynku. Dzięki dodatkowi innych metali, jest twardsze i trwalsze. Różowo – czerwony kolor dobrze komponuje się z białym i żółtym złotem, dlatego jubilerzy często łączą te trzy kolory złota, osiągając ciekawe i oryginalne efekty.

Żółte złoto – Zaczęto je wydobywać i wytwarzać jeszcze przed nasza erą. Czyste złoto jest metalem miękkim, dlatego właśnie, w jubilerstwie, dodaje się do niego różne domieszki (cynk, nikiel, miedź), które sprawiają, że staje się twardsze i bardziej wygładzone.

Ciemnienie srebra

Srebro jest metalem szlachetnym, niskoreaktywnym, a co za tym idzie nie wchodzi w reakcje z większością pierwiastków. Powodem ciemnienia srebra są związki siarki zawarte w powietrzu, niektórych kremach lekach oraz perfumach, co ważne, związki te mogą być wydalane razem z potem, co przyspiesza ciemnienie biżuterii ze srebra w okresie letnim. Związki te tworzą na powierzchni srebra warstwę czarnego siarczku srebra. Proces ten zachodzi tym szybciej, im bardziej zanieczyszczone jest powietrze lub im więcej kosmetyków lub leków z domieszką związków siarki używamy.

Niektórzy Klienci twierdzą, że biżuteria ściemniała dlatego, że nie jest srebrna. Jak widać – jest dokładnie odwrotnie. Srebro ciemnieje właśnie dlatego, że jest srebrem.

Przechowywanie i konserwacja biżuterii

Biżuterię delikatną, do której zaliczają się wyroby z tak zwanego „dmuchanego złota” należy zdejmować przed snem. Ponadto wymagają one odpowiedniego przechowywania, najlepiej w specjalnie przeznaczonych do tego kuferkach. Nie wolno doprowadzać do kontaktu biżuterii z agresywnymi środkami chemicznymi znajdującymi się w detergentach, w wielu kremach, perfumach oraz dezodorantach. Wyroby z kamieniami pochodzenia organicznego (perła, koral, bursztyn) nie mogą być zanurzane w płynach do czyszczenia biżuterii, gdyż spowoduje to uszkodzenie tych kamieni.